Microsoft Train Simulator på plass i El 18
En El 18-modell er kommet til ved lekekroken på Norsk Jernbanemuseum. Den har stått der siden i vinter, men ikke vært i aktiv bruk.
Denne lokomotivmodellen er museets nye togsimulator. Microsofts «Train Simulator» (MSTS) er installert, og nå er alt klart for at besøkende kan prøve seg som lokførere.
I spillet er det seks ruter man kan prøve seg på. Man kan velge ruter med forskjellige typer lokomotiver og tog, noe fra gammel tid og noe moderne. Rutene man kan prøve seg på er:
- Innsbruck-St.Anton. En rute satt i Østerrike på 1930-tallet. Her skal du kjøre den kjente Orientekspressen gjennom de østerrikske alpene med damplokomotiv.
- Settle-Carlisle. Denne engelske ruten er satt til 1920-tallet, og man kan her kjøre Flying Scotsman, et kjent britisk damplokomotiv.
- Hiatsu Line. En japansk moderne rute. Store høydeforskjeller og mange små landsbyer er typisk for denne ruten. Togene kjøres med motorvogn-typen KIHA31.
- Tokyo-Hakone. En japansk rute, fra Tokyo. Kjør lokaltog på et sterkt trafikkert jernbanenett i en av verdens største byer.
- North-East Corridor. Kjør høyhastighetsstog på USAs østkyst mellom Washington og Philadelphia med Acela-Express eller HHP-8.
- Marias Pass. Kjør tunge amerikanske godstog over Marias Pass i Montana. Her kan man velge blant Dash9-44CW eller GP38 som lokomotiv.
12. juni 2012