Vil du kjøre Hamars minste passasjertog?
Sommerjobb som fører på minitoget Knertitten
Knertitten er museets minitog som kjører små og store passasjerer på banen rundt Leikvangen stasjon. Her er du både fører og stasjonsmester, og sørger for at besøkende føler seg velkommen, får gode opplevelser og at stasjonen holdes i orden.
Arbeidet følger fast vaktplan i sommersesongen, med arbeid fra midten av mai og ut august. Arbeidstiden varierer mellom 4 og 6 timer per dag.
I perioden mandag til torsdag i uke 21 – 25 vil du ha arbeidsoppgaver i opplegget Togleik på Leikvangen for elever på 1. til 3. trinn. Her møter du skoleklasser, leder deler av opplegget og bidrar aktivt til en trygg, hyggelig og lærerik opplevelse gjennom rollelek og togkjøring.
Søk sommerjobb som fører på minitoget Knertitten her
Søk sommerjobb som Guide- og museumsvert her
Arbeidsoppgaver
- føre minitoget Knertitten
- daglig kontroll av Knertittbanen
- tilrettelegging av aktiviteter inne og ute på Leikvangen stasjon
- renhold og orden på stasjonen.
Vi søker deg som
- har førerkort klasse B. (nødvendig for å føre Knertitten).
- liker vertskapsrollen og trives i møte med publikum
- kan jobbe selvstendig og er løsningsorientert
- behersker norsk og engelsk godt.
Vi tilbyr
- god opplæring
- varierte arbeidsoppgaver
- et hyggelig og kunnskapsrikt arbeidsmiljø.
Ferdigheter
- Føre tog
- Gode norsk- og engelskkunnskaper.
Du må kunne delta på obligatorisk opplæring ved Norsk jernbanemuseum 9. mai.
Har du spørsmål eller ønsker mer informasjon, kan du kontakte Ingvild Stubbom på telefon 40 44 88 80 eller e-post: ingvild.stubbom@jernbanedirektoratet.no.
**********************************************************************
Sommerjobb som Guide- og museumsvert
Vil du ha en spennende sommerjobb der du får formidle jernbanehistorie til museets besøkende?
Norsk jernbanemuseum søker engasjerte guider- og museumsverter til sommersesongen 2026. Som guide- og museumsvert er du den første besøkende møter på museet. I denne viktige vertskapsrollen hjelper du publikum med billetter, svarer på spørsmål og håndterer oppgaver i museumsbutikken. Gjennom daglige omvisninger får du muligheten til å engasjere publikum og formidle jernbanehistorien på en spennende måte.
Vi ser etter deg som liker å jobbe med mennesker, trives i en aktiv og variert rolle og har lyst til at hvert museumsbesøk blir både lærerikt og hyggelig.
Søk sommerjobb som fører på minitoget Knertitten her
Søk sommerjobb som Guide- og museumsvert her
Arbeidsoppgaver
- publikumsmottak i museumsbutikken med salg av billetter, kioskvarer og suvenirer
- holde omvisninger på norsk og engelsk
- bidra til orden og trivsel i utstillinger og publikumsområder
- åpning og stenging av bygninger i museumsparken
- andre oppgaver som inngår i museets daglige drift.
Vi søker deg som
- har interesse for historie og ønsker å formidle jernbanehistorien
- trives i en vertskapsrolle og liker å møte mennesker
- kan jobbe selvstendig og håndtere varierte oppgaver
- behersker norsk og engelsk godt
- har fylt 18 år.
Vi tilbyr
- god og grundig opplæring
- en variert arbeidshverdag med mye publikumskontakt
- mulighet til å utvikle deg som formidler og museumsvert
- et inkluderende og kunnskapsrikt arbeidsmiljø.
Norsk jernbanemuseum er åpent hver dag i sommersesongen fra 6. juni – 16. august. Arbeidstiden varierer mellom 5 og 7 timer per dag.
Du må kunne delta på obligatorisk opplæring ved Norsk jernbanemuseum 9. og 10. mai.
Har du spørsmål eller ønsker mer informasjon, kan du kontakte Ingvild Stubbom på telefon 40 44 88 80 eller e-post: ingvild.stubbom@jernbanedirektoratet.no.
Oppstart etter avtale.
Kontaktinformasjon
Ingvild Stubbom , 40 44 88 80, ingvild.stubbom@jernbanedirektoratet.no
**********************************************************************
Gjelder for alle stillinger
Søknadsfrist: 6. april 2026
Arbeidssted: Strandveien 161, 2316 HAMAR
Arbeidsgiver: Norsk jernbanemuseum
Stillingsprosent: 30%, sommerjobb
Om arbeidsgiveren
Norsk jernbanemuseum er Norges nasjonale jernbanemuseum. Vi er også Norges eldste tekniske museum og er organisert som en egen etat under Jernbanedirektoratet.
Museet ligger tre kilometer nord for Hamar sentrum, med et stort friluftsmuseum, samt innendørs utstillinger, fagbibliotek og verksteder. I friluftsmuseet kjører museumstog på eget smalspor. Vi er et moderne museum med 26 faste stillinger og et godt, stabilt arbeidsmiljø.





